ČO JE APIDOMČEK
Spanie nad úľmi je prastarý prírodný spôsob oddychu a relaxu, keď si starí včelári začali uvedomovať pozitívny vplyv na organizmus pri pobyte vo včelíne. Pri práci vo včelínoch sa včelári už nepriamo vystavovali účinkom apiterapie. Všimli si, že pri rôznych zdravotných problémoch, hlavne s dýchacími cestami, sa ich zdravotný stav obvykle výrazne zlepšil. Stalo sa tak v dôsledku inhalácie úľového vzduchu, ktorý obsahuje zmes látok z nektáru, vosku, silíc, živíc, peľu, feromónov včiel a ďalších zdraviu prospešných prchavých látok.
Na základe týchto poznatkov začali včelári budovať tzv. apidomčeky. Tie sú dobre prispôsobené potrebám ozdravného pobytu pre laickú verejnosť a omnoho viac eliminujú riziko kontaktu so včelami, ako je tomu v prípade využitia klasického včelínu. Apidomčeky sú vybavené úľmi, nad ktorými sú umiestnené lôžka, kam si môžu záujemcovia o apiterapiu ľahnúť a relaxovať v prostredí s blahodárnymi účinkami, bezpečne oddelení od včiel. Klient tak leží na lôžku, pod ktorým sú umiestnené úle. Konkrétne v našom apidomčeku sú 3 včelie úle, v ktorých je v najvyššej sezóne približne 100.000 – 150.000 včiel.
VPLYV POBYTU NA ČLOVEKA
Každé včelstvo vyžaruje do svojho okolia energiu - biopole, ktoré je identické s ľudským. Toto včelie biopole presahuje z úľa približne 50 až 70 cm. Energia včiel a zeme má rovnakú frekvenciu, ako je frekvencia buniek v našom tele. Táto podporuje činnosť vnútorných orgánov a harmonizuje celé telo. Energiu včiel môžeme najlepšie využiť tak, že si človek ľahne nad úle, aby ju mohol prijímať celým telom. Súčasťou relaxácie v apidomčeku je aj blahodarný vplyv úľového vzduchu. Tento je nasýtený arómou medu, propolisu, peľu a silíc. Pôsobí nielen na nervovú sústavu ako aromaterapia, ale vďaka svojmu zloženiu má aj protizápalový, antivírusový a antibakteriálny efekt. Možeme hovoriť o apiresterapii - včelia respiračná terapia, vdychovanie klímy apidomčeka, kde je vysoká vlhkosť a teplota 36°C. Toto je vhodné pri problémoch ako: astma, alergie, depresie, migrena, stres.
Vyžarovanie tepla zo včelieho chumáča zároveň produkuje doplnkové teplo, pričom na telo zároveň pôsobia aj mikrovibrácie, vyvolané pohybom včelích tiel. Organizmus včely obsahuje až milión kryštálov magnetitu, vytvára magnetické pole a prenáša elektrostatický náboj. Každé včelstvo tak vykazuje nejakú hodnotu elektrického náboja a vírenie vzduchu spôsobené krídlami včiel rozptyľuje elektrické častice do okolia. Tie pôsobia na vodu (ako v tele ľudí aj zvierat, tak napríklad aj na vodu vo fľaši) tou mierou, že sa mení charakter medzimolekulových väzieb a teda spôsobujú napr. zníženie glykémie, zlepšenie zažívacích ťažkostí a kožných problémov, normalizáciu krvného tlaku, činnosti mozgu a srdca, uvoľňovanie kŕčov a zlepšenie svalového napätia, stresu. Záporné ióny, ktoré včely vyžarujú môžu aj za príjemný pocit v blízkosti včelstva.
DOBA POBYTU V APIDOMČEKU
Odporúčaná doba pobytu je od 30 do 120 minút relaxu nad úľmi za deň. Jedna kompletná kúra je medzi 5 - 10 ležaniami nad úľmi. Ozdravný proces je vhodné doplniť užívaním ďalších včelích produktov ako je med, peľ atď.
UPOZORNENIE!
Pobyt sa neodporúča alergikom na včelie produkty alebo na včelie bodnutie, onkologickým pacientom, ľuďom trpiacim silnými infekčnými chorobami alebo tuberkulózou ani tehotným a dojčiacim ženám. Pred návštevou apidomčeka sa neodporúča použiť výrazné parfémy, ktoré by mohli podráždiť včely.
Úľová relaxácia nie je hlavná liečba, ale metóda ozdravenia, kde pobyt poskytuje stimulujúci vplyv na imunitný systém, dýchací, srdcovo-cievny a nervový systém.
Prevádzkovanie apidomčeka sa riadi prírodou a aktivitou včiel, ktoré sú najaktívnejšie od začiatku apríla do konca septembra.